България например има един от най-положителните данъчни режими в Европа
В един динамичен и несигурен свят добре обмислените инвестиции в благоприятна за целта среда се превръщат в ключов двигател за икономиката. И докато страните от Източна Европа досега са били силно пренебрегвани, отношението към тях постепенно се променя и това се случва с причина.
Бизнесът и икономистите все повече намират източноевропейския пазар за стабилен и добър за инвестиране. Те виждат ценна възможност поради фактори като бързоразвиващата се икономика в региона, подкрепата от европейски финансиране, реформи и чужди инвестиции; стратегическото географско положение; добре образованата и квалифицирана работна сила; развитието на технологичен сектор; растящото вътрешно потребление; благоприятната данъчна среда и други.
Страната ни е все по-апетитна за инвеститорите поради редица причини, като например факта, че България има един от най-положителните данъчни режими в Европа.
Ставката на корпоративния подоходен данък е 10%, най-ниската в Европейския съюз (ЕС). Данъкът върху доходите на физическите лица е 10% и е фиксирана. Индустриите в райони с висока безработица пък получават 0% данъчна ставка.
Съществува и 2-годишно освобождаване от ДДС за внос на оборудване за инвестиционни проекти над 5 млн. евро, създаващи най-малко 50 работни места, както и 5% данък при източника върху дивидентите и ликвидационните квоти (0% за данъчни жители на ЕС).
България има една от най-конкурентните цени на труда в Централна и Източна Европа, отбелязват родни институции. Страната ни се радва на изгодни за Стария континент наеми на офиси и ниски разходи за консумативи. На този фон българската цена на електроенергия за индустриални потребители е 70% от средната за Европа.
Разположена в сърцето на Балканите, България е стратегически логистичен център,
отбелязват от българското посолство в САЩ. Лесното транспортиране на товара се осигурява от пет паневропейски коридора (IV, VII, VII, XI, X), които преминават през страната; транспортната програма TRACECA, която свързва Европа с Кавказкия и Централноазиатския регион; четири големи летища във София, Пловдив, Бургас и Варна; две главни морски пристанища във Варна и Бургас и множество пристанища на река Дунав.
Друго голямо предимство, посочва посолството, е, че работната сила е добре образована, висококвалифицирана и говори много езици.
60 хил. студенти годишно се дипломират в 51 университета, 98% от гимназистите изучават чужд език и 73% изучават втори език, а 94% от училищата имат достъп до интернет.
Според проучване на Държавния департамент на САЩ за миналата година България е сравнително евтина инвестиционна дестинация с държавни стимули, насочени към привличане на нови инвестиции. Въпреки че се развива бързо, страната все още предлага едни от най-евтините работни места в Европейския съюз.
Освен това страната има за цел да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2026 г., след като се присъедини към Европейския механизъм за валутни курсове през юли 2020 г. и към банковия съюз на ЕС през октомври 2020 г. Приемането на еврото ще елиминира валутния риск, ще понижи трансакционните разходи с някои от ключовите европейски търговски и инвестиционни партньори на страната и ще осигури на България по-голямо влияние в развитието на ЕС.
Освен ограниченията, свързани с националната сигурност, няма правни ограничения за чуждестранна собственост или контрол върху фирми.
Ето защо в страната се наблюдава силен ръст в разработването на софтуер, техническата поддръжка и аутсорсинга на бизнес процеси, което привлича няколко американски и европейски компании в България за създаване на глобални и регионални сервизни центрове с добре платени работни места.
В аналогичен доклад за Румъния се посочва, че северната ни съседка приветства всички форми на чуждестранни инвестиции. Инвеститорите от САЩ напоследък откриват повече възможности в секторите на информационните технологии, автомобилостроенето, телекомуникациите, енергетиката, отбраната, услугите, производството, здравеопазването, потребителските продукти, застраховането и банковия сектор.
Букурещ има право да получи до 77 млрд. евро финансиране от ЕС до 2030 г., включително 28,5 млрд. евро безвъзмездни средства и заеми от финансиране чрез Националния план за устойчивост и възстановяване (NRRP) между 2021-2026 г. Финансирането има за цел да подкрепи зеления преход на Румъния, усилията за цифровизация и устойчивостта на здравната система.
Любопитно е, че според Vesta Software Group Румъния разполага с високообразована и квалифицирана работна сила със силен акцент върху технологиите.
Всъщност страната е лидер в Европа и 6-та в света по брой сертифицирани ИТ специалисти на 1000 души население – това е повече от САЩ и Русия.
Комбинацията от достъпна цена и високо качество прави Румъния привлекателно място за софтуерни компании, които искат да развиват бизнеса си, отбелязват още оттам.
С няколко зони за свободна търговия, които предлагат данъчни и митнически стимули за компаниите, има голяма подкрепа за износа, която привлича по-широки инвестиции в Румъния. Позицията на страната в близост до източната граница на ЕС също предлага предимството на бързия достъп до потребителски пазари в по-далечни страни.
Стоките, допуснати в зоните за свободна търговия, са освободени от вносни мита, ДДС и други вносни такси.
През последните години бюрократичните процедури бяха опростени, което позволява на местни и международни предприемачи да се радват на бърз старт на пазара, особено в избраната област на интерес.
Данъчната структура в Румъния е доста привлекателна за чуждестранните предприемачи.
Голямо предимство се отнася до корпоративния данък върху доходите със ставка 16%, която е една от най-ниските сред европейските държави. Освен това данъкът върху доходите в размер на 5% се прилага за приходите от дивиденти. По отношение на данъчните стимули реинвестираната печалба в технологично оборудване във фирмата е освободена от данъчно облагане. Румъния има една от най-ниските ставки на ДДС в Европа, определена на 19%, което е голям плюс от данъчна гледна точка.
В страната функционират около 94 индустриални парка, в които работят редица местни и международни компании. Те са публична и частна собственост, но за тях се прилагат едни и същи бизнес правила.
Икономиките в ЦИЕ ще ускорят растежа през 2025 г.
Растежът в повечето икономики от Централна, Източна и Югоизточна Европа ще се засили през 2025 г., особено в страните членки на Европейския съюз (ЕС). Това прогнозира Виенският институт за международни икономически изследвания (wiiw) за 23 държави от региона.
За тази година wiiw очаква, че страните членки на ЕС от региона ще отчетат среден икономически растеж от 2,8%. Икономистите са направили минимална ревизия надолу от 0,1 процентен пункт в сравнение с предишната прогноза.
За 2026 г. се очаква растежът в региона да достигне средно 2,7%, което също представлява лека корекция надолу в сравнение с предишната прогноза, с 0,3 процентни пункта. Това означава, че както през тази, така и през следващата година икономиките на членките на ЕС от Централна, Източна и Югоизточна Европа вероятно ще нараснат с около два пъти по-бърз темп в сравнение с темпа на растеж на еврозоната (за 2025 г. се очаква БВП на еврозоната да се разшири с 1,2%, а за 2026 г. – с 1,4%).
Очаква се икономиките на Полша и Хърватия да растат най-силно в региона
Индустрията в ключови страни от региона, като Полша, Чехия, Словакия, Унгария и Румъния, чиито икономики са тясно свързани с Германия, изпитва затруднения поради продължаващата рецесия в германското производство. Растежът в тези страни обаче продължава да се движи от силното частно потребление благодарение на стабилното увеличение на реалните заплати.
Полша се очертава да е лидер по растеж сред държавите от региона с 3,5% през тази година и 3% през следващата. На второ място е Хърватия със съответно 3,1% и 3%.
Шестте държави от Западните Балкани ще разширят икономиките си сравнително рязко, средно с 3,5% през 2025 г. и 2026 г. Брутният вътрешен продукт (БВП) на Турция се очаква да нарасне с 3,5% през 2025 г., а растежът се смята, че ще се ускори до 4,5% през 2026 г
Всички тези данни ясно показват, че България, Румъния и останалите страни от Източна Европа могат да бъдат много привлекателни за инвеститорите и действително да им помогнат да развият своите бизнеси и да получат очакваната възвръщаемост на вложените средства. Дълго подценяван, сега регионът е готов да разгърне своя потенциал и очаква все повече смели предприемачи, които са готови да мислят извън стереотипите и да разширяват границите на своите капитали.
Източник: Investor.bg